Show simple item record

dc.contributor.authorLevent, Vecdi Emre
dc.date.accessioned2018-12-11T12:23:55Z
dc.date.available2018-12-11T12:23:55Z
dc.date.issued2018-09
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/10679/6063
dc.identifier.urihttps://tez.yok.gov.tr
dc.identifier.urihttp://discover.ozyegin.edu.tr/iii/encore/record/C__Rb2868809?lang=eng
dc.descriptionThesis (Ph.D.)--Özyeğin University, Graduate School of Sciences and Engineering, Department of Computer Science, September 2018.
dc.description.abstractHardware implementation of video processing algorithms, which are usually real-time by nature, need architectural exploration so that we achieve the required performance with minimal cost. In addition, the video algorithm to be implemented may need to be used with di erent frames-per-second and resolution in di erent applications. Hence, we usually need to design a parameterized IP block instead of a xed design. Also, during the hardware design process, the requirements fed from the algorithms team may change as well as the algorithm itself. As a result of these, hardware implementation iterations need to be as fast as the algorithms development iterations. This is only possible with the use of tools and techniques speci cally geared towards hardware design generation for video processing. The tools and techniques discussed in this dissertation include host software, FPGA interface IP, HLS, RTL generation tools, an architectural estimation tool, ow based veri cation approach, and logic synthesis automation as well as architectural concepts (e.g., nested pipelining). The architectural estimation tool estimates many design metrics. These metrics are area, throughput, latency, DRAM usage, interface bandwidth, temperature, and compilation time. While we explain the above tools and techniques within a speci c use case, namely, optical ow, we also present results from another use case, image fusion. Using our methodology and tools, we were able to design and bring up to 11 versions of optical ow and 3 versions of image fusion on 3 di erent FPGAs from 2 di erent vendors. The rst version of these designs (hence the generators) took several months; however, the subsequent design versions each took a few days with a few people. In the case where only architectural trade-o is needed, we were able to generate and synthesize around one thousand designs in a single day on a 48-core server.en_US
dc.description.abstractVideo işleme algoritmalarının donanım gerçeklemelerinin (doğası gereği çoğunlukla gerçek zamanlı) mimari ödünleşime ihtiyacı vardır. Böylece asgari maliyetle gerekli performansı elde edebiliriz. Ek olarak, gerçeklenecek video algoritmalarının farklı uygulamalarda farklı fps ve çözünürlük ile kullanılması gerekli olabilir. Bu nedenle, genellikle sabit bir tasarım yerine, parametrize bir IP bloğuna ihtiyaç duyarız. Ayrıca, donanım geliştirme sürecinde, algoritma takımı tarafından verilen gereksinimler algoritmanın kendisi gibi değişebilir. Bunların sonucu olarak, donanım geliştirme iterasyonları, algoritma geliştirme iterasyonları kadar hızlı olmalıdır. Bu, ancak özellikle video işleme için donanım tasarım üretimine yönelik araç ve tekniklerin kullanımı ile mümkündür. Bu tezde bahsedilen araç ve teknikler arasında sunucu yazılımı, FPGA arayüz IP'leri, HLS, RTL üretim araçları, bir mimari tahmin aracı, akış tabanlı doğrulama yaklaşımı ve lojik sentez otomasyonunun yanı sıra mimari kavramlar (örneğin. iç içe boruhattı) bulunmaktadır. Mimari tahmin aracı bir çok metriği tahmin etmektedir. Bu metrikler alan, çıktı verme, gecikme, DRAM kullanımı, arayüz bantgenişliği, sıcaklık ve derleme zamanıdır. Yukarıdaki araç ve teknikleri, spesifik bir kullanım durumu olan optik akış üzerinde açıklarken, ayrıca diğer bir kullanım durumu olan görüntü füzyonunun da sonuçlarını sunmaktayız. Metodolojimizi ve araçlarımızı kullanarak, optik akış'ın 11 versiyonu ve görüntü füzyon'un 3 versiyonunu 2 farklı şirketin 3 farklı FPGA'i üzerinde tasarladık ve ayağa kaldırdık. Bu tasarımların ilk versiyonları (RTL üreticisi nedeniyle) birkaç ay aldı, ancak müteakip tasarım versiyonlarının her biri birkaç kişi ile birkaç gün aldı. Mimari ödünleşime ihtiyaç duyulduğu durumlarda, bin civarında tasarımı bir gün içerisinde 48 çekirdekli sunucuda üretip sentezleyebilmekteyiz.
dc.language.isoengen_US
dc.rightsrestrictedAccess
dc.titleTools and tecniques for implementation of real-time video processing algorithmsen_US
dc.title.alternativeGerçek zamanlı video işleme algoritmalarının uygulanması için araç ve teknikler
dc.typePhD dissertationen_US
dc.contributor.advisorUğurdağ, Hasan Fatih
dc.contributor.committeeMemberUğurdağ, Hasan Fatih
dc.contributor.committeeMemberUysal, Murat
dc.contributor.committeeMemberKıraç, Furkan
dc.contributor.committeeMemberDemir, O.
dc.contributor.committeeMemberAydın, N.
dc.publicationstatusUnpublisheden_US
dc.contributor.departmentÖzyeğin University
dc.subject.keywordsHardware IP generationen_US
dc.subject.keywordsHigh-level synthesisen_US
dc.subject.keywordsNested pipeliningen_US
dc.contributor.ozugradstudentLevent, Vecdi Emre
dc.contributor.authorMale1
dc.relation.publicationcategoryThesis - Institutional PhD Student


Files in this item

FilesSizeFormatView

There are no files associated with this item.

This item appears in the following Collection(s)

  • PhD Dissertations
    This Collection covers PhD Dissertations produced at Özyeğin University

Show simple item record


Share this page